niedziela, 31 stycznia 2016

Wyśpijmy się razem, czyli współspanie

Witajcie!
O tym, że sen jest ważny wie chyba każdy. O tym, że spać się da chyba wszędzie, nie trzeba nikogo przekonywać. Bo da się: na stojąco i siedząco, na leżąco, w aucie, samolocie, pociągu, w ciszy i hałasie. Dosłownie, gdzie (po)padnie :-) Tylko poza samym faktem snu, chodzi też o jego jakość. Nie sztuka spać na twardej podłodze, jeżeli po przebudzeniu z bólu nie będzie można się z niej podnieść, prawda? Przerywany nocny sen, też nikomu nie sprzyja. Może znacie sytuację (a może wszystko jeszcze przed Wami) gdzie Wasz ukochany Noworodek/Niemowlak/Starszak budzi się milion razy w nocy na pierś. Zanim Wy się dobudzicie to On już nie śpi, tylko płacze, bo nie słyszeliście jego 'kwilenia'. Wstajecie aby wyjąć go z łóżeczka i nakarmić, najlepiej na siedząco, żeby przypadkiem nie zasnął na Waszym łóżku. Po karmieniu lulanie Malucha od nowa i stres przy odkładaniu do łóżeczka, bo może się obudzić! Zanim te wszystkie czynności zostaną wykonane i Ty drogi Rodzicu ponownie zapadniesz w cudowny, głęboki i tak potrzebny sen..tak! Dzidziuś kolejny raz przebudzi się, a Ty razem z nim :-)

A co byś Rodzicu powiedział na współspanie? Tylko proszę, powstrzymaj się od stwierdzenia, że się przyzwyczai i nie będzie chciało spać w swoim łóżeczku, a później w swoim pokoju. Serio? Widziałeś kiedyś 18to latka śpiącego ze swoimi rodzicami? Bo ja nie!  Każde dziecko, na pewnym etapie swojego rozwoju, chce spać samo, chce się usamodzielnić. Wiadomo, każde dziecko jest inne, dojrzewa do tego, w różnym czasie, ale każde w końcu ląduje 'na swoim'. 

Poza tym, współspanie ma wiele zalet. Oto i one:

- współspanie zmniejsza wystąpienie SIDS, w pierwszy roku życia Malucha (co to SIDS? Zespół nagłej śmierci łóżeczkowej-nie łóżkowej!) Spytacie dlaczego?Bo Dziecko czuje Rodzica, jest przy nim bezpieczne, nie łapie bezdechów, które wywołane są przez separację z Rodzicem, przez co Dziecko przechodzi w stan obronny, w czasie którego wyzwala się hormon stresu, kortyzol.

- tworzy się i umacnia więź pomiędzy Rodzicem a Dzieckiem

- Maluch, poprzez kontakt z Rodzicem  normuje sobie sen, tętno i oddech

- ma stały dostęp do piersi, nocnego mleka, które jest bardziej tłuste i wspomaga rozwój mózgu oraz pobudza laktację

- dzięki współspaniu, Matki statystycznie śpią o godzinę dłużej i ich sen jest bardziej efektywny, pomimo tego iż mają pełną świadomość, że śpi koło nich dziecko

- podnosi poziom hormonu miłości - bo nie ma nic piękniejszego, niż uśmiech Twojego Dziecka zaraz po przebudzeniu

- zmniejsza ryzyko wystąpienia depresji poporodowej i Baby Blues


Istnieją pewne reguły bezpiecznego współspania:

- nie śpij z Dzieckiem jeżeli jesteś bardzo zmęczona/y, Twoja czujność maleje!

- Rodzicu, nie śpij z Dzieckiem jeżeli jesteś osobą palącą, spożyłeś alkohol, leki nasenne lub środki odużające

- nie kładź Dziecka do spania na wersalce lub łóżku wodnym

- nie śpijcie pod jedną kołdrą

- pilnuj aby dziecko nie spało obok lub na poduszce


Myślę, że pomimo tych kilku zasad, współspanie ma same zalety, które warto przetestować na sobie samych :-) 

Kolorowych snów <3

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz